Poplašné systémy Ajax, Strana 2

Ajax ocBridge - modul na integráciu s káblovými a hybridnými bezpečnostnými systémami

blog_clanek_14

V mnohých domácnostiach a kanceláriách sa stále používajú káblové a hybridné bezpečnostné systémy nainštalované pred nástupom technológie Wi-Fi. Často fungujú bezchybne a nevyžadujú si výmenu, ale v niektorých prípadoch je potrebné doplniť existujúcu sieť o bezdrôtové zariadenia (snímače otvorenia, pohybu, rozbitia, dymu, vody atď.) od spoločnosti Ajax. Na úspešné splnenie tejto úlohy boli vytvorené špeciálne dosky - uartBridge a ocBridge Plus.

Tieto čipy umožňujú pripojiť zariadenia Ajax k rozbočovačom iných spoločností. Fungujú ako prijímač a dekodér signálov z bezdrôtových snímačov do rozbočovača tretej strany a umožňujú tiež monitorovanie a ovládanie nastavení prostredníctvom rádiového kanála nielen z mobilnej aplikácie bezpečnostného systému Ajax, ale aj priamo z ovládacieho panela a prostredníctvom softvéru operačného systému Windows. Na tento účel sa ku kartám dodáva príručka a CD s príslušným softvérom.

Hlavné technické vlastnosti

blog_clanek_15

Jednotky uartBridge a ocBridge Plus predstavujú vhodné riešenie pre zmiešané bezpečnostné systémy a systémy "inteligentnej domácnosti", ktoré kombinujú prvky od rôznych výrobcov. To umožňuje kombinovať najúspešnejšie konštrukcie, aby sa zabezpečila najlepšia možná ochrana akéhokoľvek miesta. Okrem toho inštalácia takejto dosky môže zmeniť káblové centrum na bezdrôtové centrum, čím sa zabezpečí väčšia komunikačná mobilita.

Vlastnosti modulov:

  • komunikácia so snímačmi vzdialenými až 2 km;
  • nepretržité monitorovanie každého pripojeného zariadenia Ajax a jeho aktuálnych parametrov, okamžitý prenos správ a alarmov, zaznamenávanie informácií;
  • možnosť integrácie od 1 do 100 zariadení na modul;
  • 8 bezpečnostných zón, do každej z nich možno pripojiť niekoľko zariadení;
  • zabudovaný protokol udalostí oddelený od protokolov ústredne alarmu tretích strán;
  • dostupnosť servisných oznámení a alarmov (4 výstupy - vybitie batérie, strata komunikácie, odstránenie snímača, pokus o vlámanie);
  • prevádzka pri teplotách od -25° do +50° C a vlhkosti do 90 % (možno inštalovať vonku, v nevykurovaných miestnostiach).

Aký je rozdiel medzi uartBridge a ocBridge Plus?

blog_clanek_16

Modul uartBridge komunikuje s centrálnou jednotkou pomocou káblového rozhrania UART, cez ktoré prenáša všetky potrebné oznámenia. K tomuto čipu možno pripojiť maximálne 85 bezdrôtových zariadení. Doska je napájaná z ústredne, v ktorej je nainštalovaná, spotreba energie je 5 V.

OcBridge Plus sa líši tým, že je určený pre väčší počet snímačov (až 100) a má aj zvýšenú úroveň ochrany proti neoprávnenej manipulácii, rušeniu frekvencie a neoprávnenej manipulácii. Čip je pripojený k centrálnej jednotke prostredníctvom 12 tranzistorových výstupov - 8 alarmových výstupov a 4 servisné výstupy. Samotná doska má zásuvku micro USB - možno ju jednoducho pripojiť k počítaču s nainštalovaným servisným softvérom a vykonať všetky potrebné nastavenia. Napájanie tohto modulu je samostatné, napájané 2W batériou CR2032.

Zakúpte si moduly alarmu Ajax uartBridge a Ajax ocBridge Plus v internetovom obchode pipl.ua na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo si objednajte online pomocou nákupného košíka.

Vylepšený Ajax Hub 2 (4G). Aký je rozdiel oproti bežnému Ajax Hub 2 (2G)

blog_clanek_5

Ako často ste sa zamýšľali nad tým, aký veľký je rozdiel medzi jednotlivými generáciami mobilného internetu - 2G, 3G, 4G? Neskúsenému laikovi sa môže zdať, že rozdiel je minimálny, ale zďaleka to tak nie je.

Spoločnosť Ajax, známa spoločnosť v segmente bezpečnostných poplachových systémov, nedávno vydala novú verziu svojho zariadenia Hub 2 s modemom, ktorý podporuje nielen 2G, ale aj 3G a 4G mobilný internet. Čo to vlastne znamená a prečo rozbočovač potreboval nový modem? Viac sa o tom dozviete v našom článku.

Ajax Hub 2 (4G) - funkcie

Je teda nový modem Hub 2 (4G) od výrobcu poplašných systémov Ajax taký dobrý? Aké sú hlavné funkcie a výhody tohto modelu, ak ho porovnáte napríklad s predchádzajúcou verziou Ajax Hub 2, ktorá má modem GSM pracujúci s internetom 2G?

Čo je to "hub"? Je to akýsi "rozbočovač" zabezpečovacieho systému, ku ktorému sú už pripojené ostatné zariadenia. Rozbočovač Ajax tak komunikuje s riadiacimi senzormi, akčnými členmi, opakovačmi a ďalšími zariadeniami.

V rozbočovači sú uložené informácie o miestnostiach, skupinách, pridaných zariadeniach a vytvorených scenároch. Rozbočovač neustále komunikuje so serverom Ajax Cloud - to umožňuje zobrazovať aktuálne informácie o stave systému napríklad v mobilnej aplikácii nainštalovanej v smartfóne.

Umožňuje tiež generovať push oznámenia. Hub môže zavolať majiteľovi alebo poslať sms správu. Za to je zodpovedný aj modul gsm, ktorý je nainštalovaný v rozbočovači. Čo teda potrebujem vedieť o nábojoch od výrobcu Ajax?

Predovšetkým to, že tieto zariadenia majú hneď niekoľko komunikačných kanálov, medzi nimi

  • Ethernet;
  • Wi-Fi (v niektorých modeloch);
  • Modul GSM.

Hoci sa za prioritný považuje kanál Ethernet, väčšina rozbočovačov má nainštalovanú kartu SIM. Internetové pripojenie prostredníctvom karty SIM slúži ako záložný komunikačný kanál. Existujú aj situácie, keď je mobilný internet jedinou možnosťou pripojenia.

Práve v takýchto chvíľach musíte premýšľať o tom, ktorý modul GSM je nainštalovaný v rozbočovači. Ajax Hub 2 (4G) a Ajax Hub 2 (2G) sa líšia modulom gsm, a teda aj schopnosťou pracovať s rôznymi generáciami mobilného internetu.

Hlavné rozdiely

Čo tieto nuansy znamenajú v praxi? Aké sú výhody sietí 4G? Ako už bolo spomenuté, 2G, 3G a 4G sú rôzne "generácie" mobilného internetu. Pred nimi existovali generácie 0G a 1G, ktoré sa používali výlučne na hlasové hovory.

S každou ďalšou generáciou mobilného internetu sa zvýšila aj rýchlosť prenosu dát. Napríklad v 2G je rýchlosť prenosu dát približne 50 kilobitov za sekundu, v 3G sa zvýšila na 2 megabity za sekundu a v 4G je to impozantných 100 megabitov za sekundu.

Pri streamovaní videa s vysokým rozlíšením a počtom snímok za sekundu na smartfóne sa určite uprednostňujú siete 4G najnovšej generácie. Je však takáto rýchlosť pri nábojoch skutočne potrebná? Potrebuje ho bezpečnostný poplachový systém?

Množstvo dát, ktoré rozbočovač prenáša, je v skutočnosti také malé, že mu stačí aj 2G internet. Situácia sa mierne zmenila s príchodom snímačov Ajax, ktoré podporujú fotografické overovanie alarmov. Vďaka pripojeniu s vyššou rýchlosťou prenosu dát sa môžu fotografie doručiť rýchlejšie, ak sa takýto snímač spustí.

Okrem toho samotná aplikácia pobeží podstatne "rýchlejšie", čo je tiež dôležité. Hlavným dôvodom používania modemu 3g a 4g je jednoduchá skutočnosť, že v mnohých krajinách podpora sietí 2g takmer úplne zanikla.

To znamená, že rozbočovač nemôžete fyzicky používať s takýmto modemom. Je dôležité si uvedomiť, že z hľadiska rýchlosti prenosu dát má rozbočovač dostatočnú kapacitu modemu 2G. Do úvahy však treba brať aj ďalšie faktory ovplyvňujúce výkon zariadenia - napríklad zníženie pingu alebo oneskorenia paketov.

Štandard 4g zvyšuje "kapacitu" siete v porovnaní s 2G rádovo. V skutočnosti to znamená, že aj na miestach s veľkým počtom súčasných pripojení k sieti operátora rozbočovač "nestratí" spojenie a samotné spojenie zostane stabilné.

Inak je to ten istý rozbočovač s modemom 2g:

  • Až 100 pripojených zariadení;
  • až 50 používateľov;
  • Možnosť vytvoriť až 9 skupín na rozdelenie snímača do samostatných zón.

Táto funkcia vám umožní pohodlnejšie spravovať a ovládať všetky zariadenia.

Okrem toho tento rozbočovač poskytuje možnosť pripojiť až 5 opakovačov signálu ReX. Umožňuje tiež vytvoriť až 32 scenárov a podporuje snímače na zaznamenávanie fotografií.

Na záver

Oplatí sa teda vybrať rozbočovač s novším modemom GSM alebo je kúpa "staršej" verzie dobrý nápad? Ak práve hľadáte spoľahlivý poplašný systém, najmä ak plánujete používať snímače so záznamom fotografií, Ajax Hub 2 (4G) je jasnou voľbou.

Toto zariadenie je špeciálne navrhnuté tak, aby využívalo všetky možnosti vysokorýchlostného prenosu dát dnešnej generácie mobilného internetu. Na druhej strane, Ajax Hub 2 (2G) postačuje na plnú funkčnosť za predpokladu, že máte stabilné pokrytie operátora a spoľahlivé pripojenie.

Pokyny na pripojenie a nastavenie zariadenia AJAX KeyPad

blog_clanek_67

Bezdrôtová klávesnica Ajax je zariadenie, ktoré možno použiť na zapnutie a vypnutie poplachového systému v dome, byte alebo kancelárii. Je vhodný najmä pre veľké objekty (nákupné a obchodné centrá, podniky, administratívne budovy), kde je potrebné zabezpečiť, aby sa mohol vyzbrojiť a odzbrojiť veľký počet osôb. Ak poznajú heslo, môžu tak urobiť bez smartfónu s nainštalovaným softvérom bezpečnostného systému Ajax a bez samostatného ovládača.

Kľúčenka je k dispozícii v lesklej čiernej a bielej farbe a pripomína dotykový tablet. Jednotka sa montuje na špeciálny držiak umiestnený na zadnom kryte priskrutkovaním 4 skrutiek (sú súčasťou dodávky).

Ako pripojím zariadenie Ajax KeyPad?

Po zakúpení a vybalení klávesnice je potrebné ju zaregistrovať v systéme. Je to veľmi jednoduché:

  • spustí sa aplikácia Bezpečnostný systém Ajax;
  • položku ponuky "Pridať zariadenie;
  • v poli "ID zariadenia" kamera smartfónu namieri na QR kód (nálepka na zadnej strane klávesnice pod krytom nástavca);
  • na klávesnici sa stlačí a podrží tlačidlo napájania
  • aplikácia rozpozná zariadenie KeyPad a otvorí požadované nastavenia.

Aby bolo pridanie úspešné, musí byť na mieste v prevádzke rozbočovač pripojený na internet (Ajax Hub). Po vyššie uvedenom postupe je možné klávesnicu pripevniť na stenu, skrinku alebo iný zvislý povrch - všetky ostatné operácie sa vykonávajú prostredníctvom aplikácie z účtu s právami správcu.

Nastavenie zariadenia KeyPad

Všetky dôležité funkcie možno naprogramovať v ponuke nastavení:

  • nastaviť názov a umiestnenie spotrebiča;
  • udeliť prístup určitým skupinám používateľov do určitých miestností (právo zapínať a vypínať poplachový systém v určených "miestnostiach" alebo zónach);
  • aktivovať stráženie bez hesla (na vypnutie alarmu je potrebné zadať správnu kombináciu číslic alebo použiť aplikáciu či kľúčenku);
  • umožniť uzamknutie v prípade viacerých nesprávnych záznamov (aby narušiteľ nemohol nájsť platný kód prechádzaním variantov);
  • do pamäte systému zadať falošnú únikovú šifru, ktorá v prípade jej zadania upozorní ostatných používateľov a/alebo poplachovú spoločnosť;
  • nastavenie jasu podsvietenia tlačidiel a hlasitosti zvuku;
  • otestujte kvalitu signálu (vzdialenosť od rozbočovača).

V kategórii "Používatelia" môže každá osoba (rodinní príslušníci, zamestnanci spoločnosti, dôveryhodné osoby - spolu až 50 osôb) zadať osobný prístupový kód a vlastné heslo, ktoré bude používať na zapnutie a vypnutie poplachového systému. Vďaka tomu sa do denníka systémových udalostí zaznamená, kto presne a v akom čase vykonal manipuláciu so systémom zabezpečenia. Každý používateľ má tiež právo nastaviť si samostatné heslo "Odstúpenie pod nátlakom", ktoré ho bude identifikovať rovnakým spôsobom.

Zariadenie Ajax KeyPad pre zabezpečovací systém Ajax Systems, ako aj jeho inštaláciu a nastavenie si môžete zakúpiť v internetovom obchode pipl.ua na telefónnych číslach uvedených na webovej stránke alebo si ho objednať online prostredníctvom košíka na webovej stránke tovaru.

Ajax MotionProtect záves Senzor pohybu Typ závesu

blog_clanek_13

Predstavenie nového snímača MotionProtect Curtain od spoločnosti Ajax začneme podrobnou analýzou jeho balenia a potom prejdeme k rozboru hlavných technických vlastností. 

Súprava obsahuje:

  • senzor;
  • uhlový držiak;
  • podrobné pokyny;
  • montážna súprava.

Tento snímač má podobné funkcie ako ostatné snímače pohybu od spoločnosti Ajax. Jeho hlavnou vlastnosťou však je, že nemonitoruje celú miestnosť, ale len šírku 6o, čím vytvára akúsi clonu alebo stenu pozdĺž miesta inštalácie. Senzor odráža čiaru dlhú 12 metrov, 90o vertikálne a len 6o horizontálne.

To znamená, že clonu Ajax MotionProtect Curtain možno nastaviť tak, aby nereagovala na to, čo sa deje na riadiacej linke. To je veľmi užitočné na miestach, kde potrebujete monitorovať pohyb osôb v oblasti, ktorá nie je oplotená.

Ak je snímač nainštalovaný za plotom, reaguje len na aktivitu v rámci tohto priestoru, takže chráni spoľahlivo a bez falošných poplachov.

Vďaka prevádzke v nočnom režime umožňuje strážcom pokojný pohyb po areáli pri zachovaní vysokej úrovne bezpečnosti.

Pracovná technológia

Pozrime sa na hlavné technické vlastnosti snímača:

  • MotionProtect Curtain reaguje na pohyb prostredníctvom dvoch senzorov Peer;
  • je prítomná ochrana proti maskovaniu. Ak je zakrytý látkou alebo namaľovaný, automaticky sa odošle správa, že sa senzor snaží maskovať;
  • dosah snímača od centrálneho uzla na otvorenom priestranstve je 1500-1700 metrov. Ak sa objavia prírodné prekážky a steny, pracovná vzdialenosť sa skráti;
  • senzor funguje v systéme Ajax. Je napájaný jednou batériou CR123. Životnosť zdroja napájania je 3-4 roky, potom je potrebné batériu vymeniť. Senzor vás sám upozorní na vybitie batérie. Výmena batérie je jednoduchá:
  • odskrutkujte 3 skrutky na zadnom kryte;
  • opatrne odstráňte kryt;
  • vymeniť batériu;
  • zmontovať snímač v opačnom poradí.
  • snímač má zabudovanú ochranu proti opotrebovaniu pri pohybe zvierat s výškou menšou ako 40 cm a hmotnosťou 15 kg. Túto citlivosť možno nastaviť od nízkej po vysokú;
  • snímač je vhodný do každého počasia a možno ho inštalovať v interiéri aj exteriéri. Pracuje pri teplotách od -20 do +50 stupňov Celzia. Krytie je IP 54.

Ako pridať snímač do aplikácie

Na pripojenie snímača k rozbočovaču je potrebné nainštalovať aplikáciu Ajax Systems do smartfónu. Po nainštalovaní aplikácie do nej musíte pridať svoj rozbočovač. Nový snímač sa pridá do rozbočovača pomocou nasledujúceho algoritmu:

  • odstráňte zadný kryt snímača;
  • naskenujte kód QR;
  • napíšte názov snímača (podľa typu alebo umiestnenia).

Snímač sa úspešne zaregistruje v systéme len vtedy, ak je optimálna vzdialenosť od stredu. Po pripojení v aplikácii môžeme vidieť informácie o teplote a nabití batérie.

V nastaveniach senzora môžeme zmeniť:

  • odkaz na miesto v miestnosti;
  • nastaviť oneskorenie. To je veľmi výhodné, ak sa žalúzia nachádza pred vstupnými dverami. V takom prípade budete mať čas zapnúť odomykanie z klávesnice alebo kľúčenky a opustiť miestnosť;
  • môžete zvoliť nočný režim stráženia a pokojne sa pohybovať po objekte;
  • môžete nastaviť citlivosť;
  • deaktivovať/zapnúť imunitu zvierat;
  • aktivovať alebo deaktivovať režim proti maskovaniu;
  • aktivovať na "Vždy aktívny". To znamená, že snímač bude vždy zapnutý, aj keď je alarm vypnutý;
  • môžete aktivovať sirénu.

Nastavenia snímača zahŕňajú aj test sily signálu, detekčnej zóny a útlmu. K testom sa dodáva obojstranná lepiaca páska, ktorú možno použiť na dočasné upevnenie snímača na požadovanom mieste. Pri trvalej inštalácii by sa však mali použiť bezpečnejšie upevňovacie prvky.

Odporúčania na používanie snímača

Pozrime sa na niekoľko pravidiel inštalácie pohybového senzora typu Ajax MotionProtect Curtain:

  • nesmie byť umiestnený na priamom slnečnom svetle;
  • snímač neinštalujte na miestach, kde môže byť vystavený zrkadlovému odrazu alebo oslneniu slnka;
  • pracovný priestor snímača musí byť bez fyzických prekážok, ako sú konáre, police atď;

Každý rok vidíme, že spoločnosť Ajax vytvára čoraz viac užitočných vecí pre bezpečnosť. Uvoľnením takýchto snímačov spoločnosť umožňuje, aby boli domácnosti Ukrajincov čo najbezpečnejšie. Spoločnosť sa snaží vyrábať čo najužitočnejšie zariadenia, ktoré nielen dokonale fungujú, ale aj veľmi štýlovo vyzerajú.

Pri kúpe Ajax si môžete byť istí svojou bezpečnosťou. Ak necháte v noci otvorené okná, tento snímač vám zabezpečí dobrú ochranu.

Ak potrebujete viac informácií o tom, ako funguje senzor MotionProtect Curtain, ako ho kúpiť alebo nastaviť, zavolajte do nášho kontaktného centra. Skúsení poradcovia sú vám vždy k dispozícii, aby vám pomohli pochopiť vašu situáciu a poskytli odborné poradenstvo týkajúce sa akéhokoľvek produktu Ajax.

Pokyny pro připojení a nastavení AJAX Transmitter

blog_clanek_71

Ajax Transmitter — je speciální zařízení, které umožňuje integraci kabelových senzorů do systému Ajax. Jeho princip činnosti spočívá v překódování elektrických signálů na rádiové vlny a v komunikaci s řídicím centrem na obou stranách.

Jedná se o vhodné řešení pro postupnou výměnu starých zabezpečovacích systémů za bezdrátové technologie (zejména použití rozbočovače, který lze ovládat prostřednictvím chytrého telefonu, při zachování starých detektorů), stejně jako doplnění sad AJAX o chybějící senzorová zařízení jiných výrobců.

trans-111-1000x1000-600x600

Vysílač je navržen jako čip o rozměrech 100x39x22 mm se třemi předinstalovanými 3V bateriemi CR123A.

Jak připojím integrační modul?

Pokyny krok po kroku pro připojení vysílače Ajax ke kabelovým zařízením:

  1. Zajistěte přístup ke kontaktům detektoru (může být nutné sejmout kryt).
  2. Připojte kabely určené pro připojení k ústředně k příslušným zásuvkám integračního modulu (alarmový vodič a tamperový vodič).
  3. Napojte přijímač a vysílač.
  4. Zaregistrujte vysílač do systému Ajax. K tomu úkonu je potřebné spuštění rozbočovače v místě, který již byl přidán do softwaru. Poté v aplikaci Ajax Security System vyberte položku nabídky "Přidat zařízení", zadejte požadovaný název (např. "Perimetr") a naskenujte QR kód na zadní straně integračního modulu. Vysílač musí být během čtení ID zapnutý.
  5. Přejděte do nastavení přidaného zařízení "Perimetr" a vyberte požadované parametry (stav externího detektoru, typ jeho napájení, dobu zpoždění atd.).
  6. Počkejte, až vysílač odešle všechny informační pakety do rozbočovače a smartphone zobrazí aktuální nastavení (okolní teplota, síla signálu, nabití baterie, stav krytu atd.).
  7. Odjistěte perimetr a zkontrolujte jeho správnou funkci.
  8. Vyjměte vysílač z poplašného systému a znovu jej sestavte. Samotný modul může být nainstalován v samostatné prázdné skříni s krytem, který lze zabezpečit proti neoprávněné manipulaci. Krabička musí být nekovová a musí umožňovat volný průchod rádiových signálů.

t-2-600x325

Za účelem úspory nákladů lze k jednomu čipu vysílače Ajax připojit více kabelových senzorů. Pokud však dojde ke spuštění alarmu na jednom z nich, nebude v oznámení uvedeno, které zařízení narušení zjistilo - pouze obecné informace. Důvodem tohoto omezení je, že centrála vnímá vysílač jako jeden snímač a nemůže "vidět" připojená zařízení samostatně

Zakupte si integrační modul Ajax Transmitter za přijatelnou cenu s dodáním v Kyjevě a na Ukrajině v našem internetovém obchodě pipl.ua, zadáním objednávky online, pomocí nákupního košíku nebo zavoláním na telefonní čísla uvedená na webových stránkách.

Ajax GlassProtect - bezdrôtový senzor rozbitia skla

blog_clanek_7

Okná sú najzraniteľnejšou časťou každého zabezpečeného zariadenia z hľadiska bezpečnosti. Časť problému riešia kovové mriežky, ale nie vždy sú vhodné. Tu prichádza na rad senzor GlassProtect od spoločnosti Ajax. Vyzerá podobne ako otváracie zariadenia, ale má v sebe ďalší elektretový mikrofón, ktorý reaguje na náhle zvuky určitej frekvencie.

g-w-600x361

Senzor sa spustí pri náraze skla a zvuku rozbitých úlomkov skla. Aby sa zabránilo falošným poplachom spôsobeným hromom, štekotom psov, prechádzajúcimi veľkými vozidlami alebo slávnostným ohňostrojom, používa sa dvojfaktorový systém detekcie narušenia.

Technické vlastnosti

Ajax GlassProtect možno použiť na ochranu všetkých krehkých prvkov na obvode a vo vnútri budov: bežných a panoramatických okien, presklených dverí, vitráží, vitrín, muzeálnych predmetov atď. Vzdialenosť od vyššie uvedených sklenených plôch k detektoru nesmie presiahnuť 9 metrov.

Vlastnosti snímača prerušenia Ajax:

  • miniatúrna veľkosť - výška 90 mm, priemer 20 mm, hmotnosť 30 gramov;
  • 3V batéria CR123A na 7 rokov autonómnej prevádzky;
  • vysoká citlivosť do 9 m, tri úrovne nastavenia snímača;
  • doručenie alarmu do 0,15 sekundy, interval dotazovania od 12 sekúnd;
  • šifrovaná rádiová komunikácia s uzlom vzdialeným až 1 km;
  • kompatibilita s ústredňami Ajax, možnosť bezdrôtového pripojenia k ústredniam tretích strán v prítomnosti integračných modulov uartBridge a ocBridge Plus;
  • rýchle pripojenie k bezpečnostnému systému Ajax naskenovaním kódu QR;
  • jednoduchá inštalácia pomocou upevňovacích prvkov, ktoré sú súčasťou balenia;
  • vzdialená konfigurácia a ovládanie prostredníctvom aplikácie v smartfóne;
  • odolnosť proti neoprávnenej manipulácii - zabudovaný sabotážny spínač a sabotážny spínač;
  • jedinečné ID, aby sa zabránilo manipulácii;
  • prevádzkyschopnosť v interiéri pri teplotách od -10° do +40°C a vlhkosti do 75%;
  • svorka na dodatočné pripojenie káblového snímača (napr. magnetického detektora otvorenia alebo iného).

Kúpte si senzor rozbitia skla Ajax GlassProtect za výhodnú cenu v internetovom obchode Pip.ua telefonicky na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo si ho objednajte online pomocou nákupného košíka.

 

Prehľad rozbočovača Ajax Hub Plus

blog_clanek_12

Hub Plus je vylepšený inteligentný rozbočovač Ajax, ktorému vývojári poskytli najširšiu možnú škálu funkcií. Nový model "plus" sa od prvej generácie Hubu líši týmito vlastnosťami:

  • Pripojenie Wi-Fi k internetu. Predchádzajúca centrálna jednotka fungovala len prostredníctvom ethernetového kábla, čo znamenalo, že musela byť pripojená k routeru. V aktuálnej verzii zostáva zachovaný aj port RJ-45. To umožnilo používať káblové pripojenie prostredníctvom jedného poskytovateľa a pripojenie Wi-Fi prostredníctvom iného poskytovateľa, čím sa dosiahla ešte väčšia spoľahlivosť prenosu informácií z lokality;
  • 2 SIM karty namiesto jednej, čo vám umožní komunikovať prostredníctvom dvoch mobilných operátorov naraz. Ak sa súčasne stratí internet a jeden zo signálov GSM, rozbočovač si vymieňa údaje s telefónom používateľa prostredníctvom tretieho záložného kanála. Čas prepínania medzi kartami SIM je 4 minúty;
  • 3G internet (WCDMA). Predtým rozbočovač podporoval len pripojenie 2G, ktoré je stokrát pomalšie. Stará technológia zvládala upozornenia na poplach, ale nie prenos videa. Ak sa aktuálny režim pripojenia stratí, nový rozbočovač okamžite prepne medzi 2G a 3G.
  • Viac zariadení - 150 namiesto 100;
  • Viac fotoaparátov - 50 namiesto 10
  • Viac kamier - 25 namiesto 9.

Maximálny počet miestností a používateľov sa nezmenil - Hub Plus má rovnako ako v prvej verzii 50 miestností. Zachovaná je aj funkcia priameho pripojenia k diaľkovému ovládaniu zabezpečovacej spoločnosti prostredníctvom protokolu Contact ID. Výdrž batérie je v oboch modeloch až 15 hodín.

Pripojenie a nastavenie

Ak chcete zaregistrovať Ajax Hub Plus v systéme, musíte:

  • Fyzicky ho pripojte k elektrickej sieti a routeru (alebo vložte SIM kartu s mobilným internetom) a počkajte, kým sa logo rozsvieti na zeleno;
  • Prihláste sa do aplikácie Bezpečnostný systém Ajax;
  • V ponuke vyberte položku "Pridať rozbočovač" a zadajte názov;
  • Prejdite do poľa "ID zariadenia" a naskenujte QR kód na zadnej strane zariadenia tak, že naň namierite hlavný fotoaparát smartfónu;
  • Zadajte nastavenia a vyberte požadované parametre (zo softvéru v telefóne).

V nastaveniach môžete nastaviť komunikáciu Wi-Fi, vybrať primárne a sekundárne dátové kanály a vytvoriť ďalšie predvoľby pre neskoršiu prevádzku. Pred zaregistrovaním zvyšku poplachového systému musí byť vytvorená aspoň jedna logická miestnosť.

Senzory, relé, sirény a vysielače sa k rozbočovaču a aplikácii pripájajú prostredníctvom podponuky "Pridať zariadenie", zatiaľ čo zariadenia na záznam videa sa pripájajú prostredníctvom "Pridať kameru". V prípade bezdrôtových snímačov Ajax sa to vykonáva čítaním kódov QR z puzdra alebo škatule.

Po čiastočnom alebo úplnom zapnutí systému bude systém reagovať na narušenie a núdzové situácie (záplavy, dym, oxid uhoľnatý, požiar) zaslaním zvukových upozornení, push notifikácií, SMS alebo volaní na telefón používateľa.

Ak chcete svoj majetok ešte viac zabezpečiť, môžete podpísať zmluvu s bezpečnostnou spoločnosťou. V takom prípade sa alarmy duplicitne odosielajú na centrálnu monitorovaciu stanicu a v prípade nebezpečenstva sa do niekoľkých minút od spustenia alarmu na pozemok dostaví záchranný tím.

Signalizácia Ajax: o vykonávacích zariadeniach systému

blog_clanek_20

Ajax je komplexný bezpečnostný systém, poplašný systém, ktorý možno použiť v kancelárii, byte, dome. Skladá sa zo zásuvky Ajax Socket, nástenného prepínača Ajax WallSwitch a relé Ajax Relay.

blog_clanek_21

Prečo sa nazývajú aktuátory? Jednoducho: plnia určitú funkciu. Nie sú to ani kľúčenky, ani senzory. Sú určené napríklad na zapnutie ohrievača vody, elektrickej batérie, každé zariadenie má svoj vlastný účel. Poďme sa na každú z nich v krátkosti pozrieť.

  • Ajax Socket je rádiom riadená inteligentná zásuvka vybavená meračom spotreby energie. Úplne bezdrôtové zariadenie, ktoré možno použiť na ovládanie domácich spotrebičov. "Zásuvku" možno rýchlo a jednoducho pripojiť k štandardnej eurozásuvke. V nasledujúcom príklade možno gadget zapojiť do zásuvky a pripojiť k nemu záťaž, napríklad bojler alebo rýchlovarnú kanvicu.
  • Ajax WallSwitch je výkonové relé na diaľkové ovládanie napájania. Vkladá sa do zásuvky. Chráni elektrické zariadenia pred kolísaním napätia a nadprúdom.
  • Relé Ajax je bezdrôtové relé so suchým kontaktom, ktoré má rovnaké puzdro ako spínač. Možno ho použiť na simuláciu stlačenia tlačidla: napríklad namiesto prepínača možno nainštalovať relé Ajax. Zariadenie môže prerušiť alebo skratovať elektrickú sieť. Nefunguje len pri napätí 220 V.

Dôležitý bod! Zariadenia majú vlastný firmvér. S každou novou verziou výrobca nevykonával len "kozmetické", nepodstatné aktualizácie: došlo k významným zmenám funkčnosti.

Dôležitou možnosťou je pulzný režim. Spočiatku ním bol vybavený iba relé Ajax. Po 4. marci 2020 (dátum ďalšej aktualizácie) sa funkcia "presunula" na Ajax Socket a Ajax WallSwitch. Preto odporúčame pri kúpe sledovať dátum výroby: bude oveľa lepšie, ak bude vydaný po uvedenom dátume.

Pulzný režim umožňuje nielen zapnutie alebo vypnutie svietidla, ale aj zmenu jeho stavu na určitý čas: pôvodne bol tento čas maximálne 15 sekúnd, teraz je to 255 sekúnd. Impulzný režim je napríklad veľmi užitočný pri riadení osvetlenia domu.

Ak chcete skontrolovať firmvér, otvorte aplikáciu Ajax Security System a prejdite na spodnú časť obrazovky. Verzia softvéru musí byť aspoň 5.54.1.0.

Pozrime sa na päť praktických tipov pre prácu s týmito zariadeniami.

Ak zariadenie nemožno pridať do systému

Prax ukazuje, že to je zriedkakedy problém: jednotka sa zvyčajne "pripojí" rýchlo a ľahko. Aby ste minimalizovali riziko poruchy, odporúčame pozorne si prečítať pokyny na webovej stránke výrobcu.

Ak sa pokúsite pripojiť zariadenie, odpočítavanie vyprší a potom sa nič nestane, použite určitú záťaž (na webovej stránke sa uvádza odporúčaná hodnota 25 W). Výrobca však neuvádza, s akým spotrebičom sa má toto zaťaženie aplikovať.

Naša rada: používajte spotrebiče, ktoré vám okamžite "dajú vedieť", že sú zapnuté. Na tento účel sa dobre hodí napríklad sušič vlasov.

Algoritmus je nasledovný: zapojte zásuvku Ajax Socket do zásuvky (spustí sa odpočítavanie), pripojte spotrebič na krátky čas, zapne sa, potom spotrebič odpojte a zásuvku nechajte v zapnutom stave.

O funkčnom tlačidle na prepínači Ajax WallSwitch

Toto tlačidlo sa nachádza na tele v blízkosti antény. Napríklad zásuvka toto tlačidlo nemá. Toto tlačidlo pomáha pri pridávaní zariadenia do systému.

blog_clanek_22

Ak ste pripojili zariadenie a pridali ho prostredníctvom aplikácie, ale nemá žiadny účinok, stlačte toto tlačidlo. Umožňuje manuálne zmeniť stav spotrebiča: vypnutý spotrebič je zapnutý, zapnutý spotrebič je vypnutý.

Ochrana proti prehriatiu, prepätiu a prúdovej úrovni

Bezpečnostné prvky spotrebičov sú umiestnené vo vnútri ich krytu.

Ak sa spotrebič v dôsledku intenzívneho používania prehrieva, aktivuje sa ochranný režim. Po ochladení sa vrátia nastavenia, ktoré boli relevantné pred zvýšením teploty. To isté sa deje aj pri prekročení limitného napätia: hneď ako sa situácia stabilizuje, zariadenia sa vrátia do normálneho stavu.

Ak je aktuálna úroveň prekročená, situácia je iná: zariadenie prejde do ochranného režimu, ale neobnoví sa. Musíte ho zapnúť manuálne prostredníctvom aplikácie.

Tip: Ak plánujete zapnúť veľkú záťaž, použite Ajax WallSwitch: rýchlejšie sa ochladí.

Správa veľkého zaťaženia v aplikáciách Ajax Socket, Ajax WallSwitch

Používatelia sa často pýtajú: Môže byť zariadenie pripojené k zásuvke Ajax alebo k nástennému prepínaču Ajax? Ak "prejde" prúdový limit, môžete. Ak nie, použite ho ako kontrolné zariadenie. Ovládajte záťaž pomocou pomocného relé, ktoré zodpovedá záťaži pripojeného spotrebiča.

Ajax Button

blog_clanek_23

Toto jediné tlačidlo slúži na ovládanie Ajax Socket, Ajax WallSwitch, Ajax Relay.

Pomocou neho možno technológiu diaľkovo prepnúť do opačného stavu: jedným stlačením ju zapnete, druhým vypnete.

Výrobca zabezpečil, aby sa poplašný systém mohol používať bezpečne a pohodlne. Po preštudovaní návodu budete môcť využívať 100 % funkcií systému a chrániť ho pred poruchami.

Pokyny na pripojenie a nastavenie systému Ajax Siren

blog_clanek_68

Siréna je voliteľné zariadenie bezpečnostného systému, ktoré po spustení alarmu vydáva hlasný zvukový signál. Spoločnosť Ajax vyrába dva typy týchto sirén:

Ajax HomeSiren - na vnútorné použitie;

blog_clanek_69

Ajax StreetSiren na inštaláciu na vonkajšej strane budovy;

blog_clanek_70

Sú bezdrôtové a k systému sa pripájajú naskenovaním kódu QR prostredníctvom aplikácie bezpečnostného systému Ajax v ponuke "Pridať zariadenie". Tento postup "pripúta" sirénu k ústredni, ktorá môže byť vzdialená až 2 km.

Registrácia v programe tiež umožňuje používateľovi ovládať ho na diaľku z obrazovky mobilného telefónu. Môžete použiť kontextové menu:

  • diaľkovo aktivovať/deaktivovať zvuk;
  • skontrolovať a zmeniť hlasitosť;
  • nastaviť trvanie akustického signálu (od 3 sekúnd do 3 minút);
  • pripojiť sirénu k jednotlivým snímačom alebo skupinám zariadení;
  • nastaviť prevádzkový čas;
  • monitorovať úroveň napájania a kvalitu pripojenia k rozbočovaču;
  • monitorovať činnosť sirén;
  • Okamžité upozornenie na alarmy a pokusy o demontáž alebo manipuláciu.

Aký je rozdiel medzi vnútornými a vonkajšími sirénami?

Rozmery. Vonkajšia má rozmery 20 x 20 x 5 cm a váži 502 gramov, domáca je takmer trikrát menšia - jej rozmery sú 7,5 x 7,6 x 2,7 cm a váži 97 gramov.

Objem. Vonkajšia siréna je silnejšia (až 113 dB), vnútorná siréna je tichšia (až 105 dB). Hlasitosť každého z nich sa dá ľahko otestovať a nastaviť pomocou smartfónu.

Teplotný rozsah. Zariadenie StreetSiren môže pracovať v prostredí s teplotou od -20 °C do +70 °C a vlhkosťou do 95 %. Pre HomeSiren sú to teploty od -10 °C do +40 °C, vlhkosť do 75 %.

Výkon. Domáca jednotka funguje samostatne na dve predinštalované batérie CR123A (životnosť až 5 rokov bez výmeny). Externá jednotka má 4 tieto články, ale aby sa ušetrila energia batérie, je možné pripojiť batériu alebo 12 V sieť. Jeho spotreba energie je 13,5 W.

Svetelný efekt. Vonkajšia siréna je vybavená červenými diódami, ktoré sa zapínajú súčasne so zvukovým signálom, čím ešte viac priťahujú pozornosť okoloidúcich a susedov. Táto funkcia je obzvlášť užitočná v tme, pretože vám pomôže presne vidieť, kde sa narušiteľ nachádza.

Ako je pripojená riadiaca dióda?

Pod montážnou konzolou vnútornej sirény sa nachádza zásuvka na pripojenie vodiča s diódou, ktorú možno vyviesť von alebo umiestniť v blízkosti vchodových dverí na chodbe. Toto malé svietidlo umožňuje zistiť, či je objekt odistený alebo nie. Takúto diódu spolu s potrebnou montážnou súpravou je potrebné zakúpiť samostatne.

Nepretržité svietenie signalizuje, že poplašný systém je aktívny a že celý systém funguje správne. Dióda zvyčajne bliká, keď je systém zapnutý/vypnutý a keď jeden alebo viacero snímačov vyvoláva poplach. Žiadne blikanie znamená, že objekt nie je momentálne strážený.

Snímače pohybu pre alarmy

blog_clanek_73

Detektory pohybu bezpečnostného alarmu sú moderné zariadenia v bezpečnostných systémoch, môžu byť vonkajšie alebo vnútorné a rýchlo upozornia majiteľa na pohyb v danej oblasti. Moderný detektor pohybu je základným a účinným prvkom moderného bezpečnostného systému. Umožňuje detekovať pohybujúce sa objekty a čo najviac eliminovať falošné poplachy, ako napr.

  • Umelé osvetlenie;
  • Rôzne systémy, ktoré generujú teplo;
  • Malé zvieratá;
  • Elektrické a rádiové rušenie zo zariadení v prevádzke;
  • otras mozgu, vibrácie.

Aby sme správne vybrali a kúpili snímač pohybu pre zabezpečovací systém, musíme pochopiť, ktoré zariadenie je najúčinnejšie pre plánovanú sledovanú oblasť, či už ide o byt, sklad alebo vonkajší priestor. Za týmto účelom zvážte princíp alebo typ fungovania týchto bezpečnostných zariadení.

Detektory pohybu sa delia na rôzne typy prevádzky:

  • Ultrazvuk;
  • Rádiové vlny;
  • Infračervené žiarenie;
  • CombiProtect (napr. Ajax CombiProtect).

Ultrazvuk

Ultrazvukový senzor funguje tak, že odráža zvuk od vonkajšej prekážky. Ak snímač zachytí zmenu vlny, spustí alarm.

Rádiové vlny

Senzor rádiových vĺn funguje na rovnakom princípe ako ultrazvukový senzor, len namiesto ultrazvukových vĺn meria mikrovlnné žiarenie, ktoré je rozptýlené zabudovaným mikročipom. 

Infračervený

Infračervený snímač je v súčasnosti najrozšírenejší a pracuje podľa typu zmeny teploty vo vonkajšom, vonkajšom alebo vnútornom priestore, ktorý mu bol zverený. Detektor pohybu analyzuje okolitú teplotu, porovnáva ju s teplotou tela, ktoré sa objavilo v monitorovanom priestore, a na základe toho spúšťa alarm. Zariadenie rozptyľuje niekoľko lúčov a ak ich osoba postupne prekročí, snímač zistí zmenu a vyšle signál do hlavnej jednotky.

Kombinácia

Kombinovaný detektor narušenia má senzor PIR a mikrovlnný mikročip, ktorý tiež analyzuje pohyb v danom štvorci. Najprv sa pohyb analyzuje pomocou tepelného spektra a potom pomocou mikrovlnného signálu. Ak je signál v jednom alebo druhom rozsahu, spustí sa kombinovaný snímač. Tým sa zvýši spoľahlivosť systému a zabráni sa tomu, aby osoba, ktorá má na sebe napríklad protipožiarny oblek, ktorý zabraňuje vyžarovaniu tepla, vstúpila do priestoru bez povšimnutia. 

blog_clanek_74

Káblové alebo bezdrôtové pripojenie?

Ďalším dôležitým kritériom pri výbere detektora pohybu podľa typu inštalácie a prenosu signálu je, či bude zariadenie káblové alebo bezdrôtové. A hoci ešte nedávno mnohí odborníci argumentovali značnou nedokonalosťou a drahosťou bezdrôtových poplašných systémov, dnes je už samozrejmosťou kúpiť spoľahlivé poplašné systémy bez káblov, a to najmä detektory pohybu do bytov alebo kancelárií. 

Rastúci dopyt po bezdrôtových snímačoch, či už na detekciu v interiéri alebo exteriéri, umožnil veľkému počtu výrobných spoločností úspešne konkurovať a podieľať sa na vývoji a predaji tohto výrobku, čo malo hmatateľný a nevyhnutný vplyv na zníženie jeho ceny. Jedným z týchto výrobných gigantov na domácom, ale aj na medzinárodnom trhu bezdrôtových poplašných a bezpečnostných systémov všeobecne je líder v predaji, domáca spoločnosť Ajax.

Pozrime sa teda na to, čo motivuje spotrebiteľa k výberu a kúpe bezdrôtového zariadenia:

  • Žiadne káble - prestaňte vŕtať do stien bytov a domov;
  • Jednoduchá inštalácia a pripojenie vonkajších alebo vnútorných snímačov - načo sa namáhať, konštruktéri sa postarali o to, aby sa snímače a celý systém dali nainštalovať čo najjednoduchšie bez potreby odborníkov;
  • Samostatné napájanie - batéria vydrží v priemere až 6 mesiacov (senzory Ajax - 5 rokov) a upozornenie na potrebu výmeny - veľmi praktické, ak potrebujete vonkajší detektor;
  • Rádiové prenosové kanály v rôznych pásmach - teraz si môžete vybrať, ktorý vám najviac vyhovuje, alebo ich chcete hneď niekoľko - žiadny problém;
  • Mobilita - v prípade potreby možno bezdrôtové zariadenia ľahko premiestniť na iné miesto dohľadu;
  • Pridávanie pripojení do systému - pridávanie snímačov, a to nielen snímačov pohybu, nie je problém;
  • Možnosť prijímať upozornenie na alarm na akomkoľvek mobilnom zariadení: smartfóne, tablete atď.

Nevýhodou je náchylnosť na rádiové rušenie (možno vyriešiť zakúpením opakovača) a vyššia cena bezdrôtového systému. Nepoškodíte však steny v byte, nemusíte si najímať inštalatérov a nemusíte platiť za elektroinštaláciu, čo kompenzuje zdanlivo vysokú cenu.

Pozrime sa na výhody káblových detektorov pohybu. Môžu byť vonkajšie alebo vnútorné a široko sa používajú aj v moderných bezpečnostných systémoch:

  • Nízka cena - ale nezabudnite si kúpiť ďalší spojovací materiál a v prípade, že je objekt zložitý, zaplaťte za pripojenie k inštalatérom;
  • Vzdialenosť od detekčného zariadenia k centrálnej jednotke je 400 metrov, čo je dôležité pre inštalácie na veľkých miestach a vo vysokých budovách;
  • Spoľahlivý signál je hlavnou výhodou káblového systému oproti bezdrôtovému;
  • Napájanie je trvalé a v prípade výpadku elektrickej siete je možné pripojiť autonómne napájanie na dlhé obdobie - až na šesť mesiacov.

Nevýhodou káblového zabezpečovacieho systému je náchylnosť na poškodenie kábla kvôli jeho viditeľnosti, najmä z vonkajšej strany budovy - ľahko sa môže stať, že zostane bez signálu; dlhý čas obnovy po poškodení, vzhľadom na to, že poškodené miesto sa musí nájsť, napríklad na vzdialenosť viac ako 200 metrov, môže trvať niekoľko dní; pripojené káblové napájanie - môže dôjsť k prerušeniam a poruchám.  

blog_clanek_75

Ďalšou vecou týkajúcou sa detektorov pohybu je, že sa zameriavajú na jednu alebo druhú úlohu. Na príklade snímačov pohybu od spoločnosti Ajax ich teda možno rozdeliť na vonkajšie alebo exteriérové Ajax MotionProtect Outdoor a na detekciu v interiéri Ajax MotionProtect, Ajax MotionProtect Plus, snímač pohybu s kamerou na potvrdenie poplachov Ajax MotionCam a kombinovaný snímač pohybu Ajax CombiProtect, ktorý dokáže detekovať pohyb v okruhu 12 metrov aj rozbitie skla, ak je od neho vzdialený 9 metrov.

Vnútorné a vonkajšie detektory pohybu od spoločnosti Ajax a ďalších výrobcov pre váš byt, dom alebo kanceláriu si môžete kúpiť v našom obchode Pipl.ua. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa výberu alebo pripojenia potrebného zariadenia, naši špecialisti vám radi pomôžu.